Hrubieszów przedszkolak@poczta.onet.pl 84 696 31 29

Czarodzieje 5-latki

Drodzy Rodzice

Tydzień VIII. Skarby jesieni Drodzy Rodzice! To był kolejny tydzień odkrywania, smakowania i wieloaspektowego działania. Tym razem materiałem manipulacyjnym stały się warzywa. Dzieci poprzez liczne wiersze, masażyki, zabawy paluszkowe i rymowanki: „Warzywa z grządki”, „Idzie Felek”, „W ogrodzie”, „Ogrodniczki”, „Warzywa babci”, „Pietruszka”, poznawały różne rodzaje warzyw oraz czynności jesienne wykonywane w ogrodzie związane z pracą ogrodnika. Przedszkolaki zastanawiały się również, w jaki sposób rosną warzywa, które części pietruszki, marchewki, buraka czy ziemniaka się zjada i gdzie one rosną – nad ziemią czy w ziemi. Wielkie zdziwienie na twarzach dzieci wywołało odkrycie, że każda pietruszka czy marchewka była kiedyś malutkim nasionkiem. Kolejne zdumienie wywołał eksperyment „Co kryje w sobie ziemniak?”, którego celem było pokazanie, co wchodzi w skład tego warzywa – woda i mąka ziemniaczana. Ziemniaki posłużyły także jako niekonwencjonalne stemple do wykonania twórczej pracy plastycznej. W tym tygodniu przedszkolaki wykonały jeszcze inną pracę plastyczną – „Pietruszkę” z odciśniętej pomalowanej zieloną farbą dłoni i wydzieranki z białej kartki. W czwartek w ramach działań muzycznych i sensorycznych dzieci zdobywały informacje o ogórku na podstawie piosenki pt. „Kiszone ogóreczki” oraz smakowania ogórków kiszonych, konserwowych i zielonych. Same wykonały także słoik pełen ogórków z zielonej plasteliny. Było to świetnie ćwiczenie motoryczne palców dłoni. W ramach zajęć kulinarnych z niewielką pomocą dorosłych zakisiły na zimowe czasy kilka słoików tych warzyw. Odczytywały również globalnie napis ogórek i poznały jego tłumaczenie w języku angielskim a cucumber. W piątek dzieci działały muzycznie oraz technicznie. Odkrywały bowiem tajemnicę grzechotek i ukrytych w nich dźwięków. Same tworzyły również niekonwencjonalne grzechotki z ziaren warzyw i pojemników „plusssz”. Dzieci posłuchały także opowiadania pt. „O życzliwym zającu i jego nieuprzejmym bracie” autorstwa M. Szeląg i utrwaliły wiadomości na temat uprzejmych i życzliwych zachowań. Zastanawiały się również nad tym, czy bycie życzliwym się opłaca i jakie konsekwencje niesie ze sobą bycie niemiłym i opryskliwym. Dzieci ozdobiły i wkleiły również kolejne serce (do omawianej wartości „uprzejmość”), na swoje „rośliny wartości”, a na koniec tygodnia wybraliśmy króla i królową uprzejmości w naszej grupie. W ramach działań w „Kąciku Dobrego Startu” dzieci utrwalały poznaną w zeszłym tygodniu piosenkę pt. „Koszyk” i poznały do niej nowy wzór – pionowa elipsa z kreską przez środek, który układały ze sznurków, kreśliły na kaszy wsypanej do tacek oraz rysowały na karcie flamastrem. W tym tygodniu nie zabrakło również pobytu na świeżym powietrzu i zabaw swobodnych, obserwacyjnych i ruchowych w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci bawiły się w zabawy: „Berek kucany”, „Zbieramy marchewki i pietruszki” oraz „Ogórek”. Drodzy Rodzice, podobnie jak w tamtym tygodniu prosimy Was o utrwalanie z dziećmi nazw polskich warzyw podczas działań w ogrodzie czy w kuchni. Zapraszajcie do nich swoje pociechy, niech przeliczają warzywa, porównują ich kolory, wielkości, kształty, strukturę, nich wąchają i smakują, oglądają części nadziemne i podziemne, myją je, kroją itp. Poprzez zabawę, działania na konkretach, manipulowanie i wielozmysłowe poznanie dzieci uczą się najszybciej oraz chętniej poznają świat, który staje się dla nich wielką tajemnicą do odkrycia! W następnym tygodniu opuścimy jesienną tematykę i zajmiemy się tematami związanymi z miejscem zamieszkania dzieci, rodzajami domów i ukrytych w nich sprzętów domowych.

Autor:  Pani Ania

1 %
POMÓŻ ZBUDOWAĆ BEZPIECZNY PLAC ZABAW DLA DZIECI Z MIEJSKIEGO PRZEDSZKOLA NR 1 IM."MAŁEGO KSIĘCIA" W HRUBIESZOWIE. PRZEKAŻ 1% SWOJEGO PODATKU NA KONTO Stowarzyszenia "Bezpieczny Powiat Hrubieszowski", numer KRS: 0000045770 z dopiskiem "Wpłata dla Małego Księcia".